LIL’GAEA’ DAN ÇOCUK ODASI İÇİN ÖNERİLER

Çocuk odası eğlenceli ve renkli bir dünya. Ancak doğru malzemeleri, dokuları ve renkleri bir araya getirmek ve hem huzurlu hem eğlenceli bir alan yaratmak çok da kolay olmayabilir. Lil’Gaea markasının yaratıcısı Pınar Yar dekorasyon önerilerini bizim ile paylaştı.

Pınar Yar’ın üç farklı renkte – adaçayı, hardal, toprak – çocuk odası dekorasyon notlarına göz atın!

Adaçayı Yeşili

Bu yılın en popüler rengi olan Adaçayı yeşilinin özellikle çocuk ve bebek odaları için de harika bir seçim olduğunu düşünüyorum. Eğer bu sakinleştirici ton için bir yer varsa, o da yatak odasıdır. Beyaz rengin düzlüğünden ve soğukluğundan sıkılanlar için, ideal bir alternatif olarak gelen bu 2020 rengi, hem nötr, hem de sıcak bir ton olduğunu siz de hissedeceksiniz. Bana göre bu renkle tasarlanmış bir odada çocuklarınızın güzel ve kesintisiz bir uyku uyuması çok olası. Unutmayın ki bebeğinizin uyuması demek, sizin de güzel bir uyku çekmeniz demektir. Okul çağındaki çocuklar içinse, huzurlu ve sakin bir çalışma ortamı bu renkle yaratabilirsin.

Çocuk odalarının bu tonla nasıl dekore edebiliriz sorusuna gelirsek, unutmayın ki bu ton her tasarım stili ile uyumludur, modernlerde, rustiklerde… Almak istediğimiz etkiye göre yanında kullanabileceğimiz çok tatlı tonlar araya koyabiliriz. Eğer zamansız bir oda istiyorsanız, temel olan nötr renklerle birleştirebilirsiniz. Daha marjinal bir oda için, mor ve mavi tonları zıt renkler olduğu için birbirini tamamlayacaktır. Zengin bir görünüm yaratmak içinse enerjisi bol kırmızı veya toprak ,terra cotta renginden zengin ürünlerle odanızı dekore edebilirsiniz.

Odada tavan aydınlatmasından dolap kapaklarına kadar farklı yerlerde kullanılmaya müsait bu renk, mobilya dışında sadece yatak çarşaflarında da kullanılarak vurgulanabilir. Adaçayı ferahlığında sizin için mobilya olarak seçtiklerimiz LilGaea’dan ödüllü %100 Masif beşik Iris, Adaçayı renginde bir alt değiştirme, yaprak ve fana benzer şekliyle harika bir tavan aydınlatma ve tasarım dünyasının ikonik Eames sallanan sandalyesi. Bunları Pop! markasından Polka Dot Duvar Kağıdı, nevresim takımı olarak yeşil tonlarının yoğun olduğu ‘’Liberty’’deseni yorumlu bir nevresim takımı ve yine adaçayı tonlarında dekoratif yastığı ile kombinli bir oda hayal ettik.

Toprak Ana Gaea

Yunan mitolojisinde toprak ana anlamına gelen Gaea, günümüzün en beğenilen stilini taçlandırıyor. Bohem, natürellik, doğallık, hasır, toprak tonları bu trendi özetlemeye yeter.  Bu konsept ile daha rahat, daha az kurallı, daha çok oyunlu odalar tasarlayabiliyoruz. Boho Vibe’ın sırrı, çağdaş mobilyalar ile etnik objeleri bir araya getirmekte yatıyor. Bu trend ile yaratacağınız odaları dekore etmekte acele etmemenizi öneririm, yavaş yavaş bulunan küçük hazineler ve duygusal ögeler gerektirdiğini düşünüyorum. Rattan, ahşap, makrome gibi el yapımı etnik elementler, tavandan asılan ‘’Canopy’’ perdeler odaya renk, doku, sıcaklık ve kişilik katacaktır. Bej tonunun hakim olduğu Toprak Ana Gaea temamızda çok beğendiğimiz Rattan beşik ve LilGaea’dan Casa Single Montessori Yatak, yumuşak bir koltuk, el yapımı harika bir aydınlatma seçtik. Pop!’dan harika bir çiçek hasır ayna ve Memphis Duvar Kağıdı, rattan sepetler ve bu gruba uygun desende zigzag bir halı ekledik.

Woodland Hardal

Bohem stili, sadece natürel tonlar ile oluşturulmuyor. Bunlar dışında, çocuk odası demeden daha koyu renklerle de dekore edilebilir. Woodland teması gerçekten en çok sevilen temalardan biri oldu, özellikle de içinde hayvan figürleri içerdiği için diye düşünüyorum. Daha marjinal olmak isteyenler ve modayı sıkı takip edenler, çocuk odası ille de açık renk olmalı demeyenler için çok güzel bir secim bence. Bohem elementleri güçlü bir şekilde içinde barındıran, daha koyu duvarlar ve hardal tonunu vurgulayan bu tema aynı zamanda doğa motiflerini de birleştiriyor. Dış mekanı odaya davet eden koyu tonlarda cesur bir duvar kağıdı ile hayvan büstleri ve hayvan postu halısıyla döşenmiş Woodland temalı odaların havası da bir başka oluyor. Bu temadaki çocuk odalarını daha rahat ve eğlenceli kılmak istiyorsanız, bir çadır veya asılan bir makrome hamağı eklemeyi de unutmayın derim. Woodland temasının en çarpıcı ürünü duvara uygulayacağınız bir duvar kağıdı olacaktır. LilGaea firmasından tam da bu temaya uygun Fox Bebek Karyolası ve %100 natürel deri beşiği, yılan oyuncak minder, ve hardal rengi bir Canopy perdesi güzel bir hava yaratabilir. Konseptimizde yer alan kuşlu bir tavan aydınlatmasına da çocukların bayılacağına eminim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.